Jak vybrat správnou matraci

Kvalitní spánek? Proč ne, ale jen za jistých podmínek!

Fotka

 

Spánek je nejdůležitější formou odpočinku každého člověka. Fyzické i psychické síly člověka se regenerují a tělo čerpá energii pro další den. Kvalita spánku závisí na vhodně vybrané matraci. Jak se ale orientovat v současné široké nabídce matrací? Zákazník je zahlcen informacemi z médií, orientuje se v nabídce většiny výrobců, zná technické parametry jednotlivých materiálů, ale když se má rozhodnout, kterou matraci vybrat, najednou neví.
Proto firma DŘEVOČAL s.r.o. nabízí přehlednou nabídku svých výrobků rozdělenou podle několika kritérií. Věříme, že Vám usnadníme výběr matrace a budete s touto volbou spokojeni.

 

 

 

1. Tvrdost matrace

Tvrdost patří mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace. Záleží však i na individuální preferenci tuhosti podkladu. Zvyk zde mnohdy hraje důležitou roli. Firma DŘEVOČAL s.r.o. uvádí u svých výrobků 4 stupně tvrdosti (měkká až extra tvrdá).

matraceTvrdost č. 1:

Mezi naše nejměkčí matrace řadíme především matrace latexové, některé matrace ze studené pěny (např. BELIZA) a matrace z líné pěny. Tyto matrace jsou velmi elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla, nevytváří protitlak, zabraňují případnému vzniku dekubitů, příznivě působí na pokožku a napomáhají k uvolnění svalů. Takto měkké matrace upřednostňují především ženy, osoby s bolestmi kloubů a starší lidé.

Tvrdost č. 2:

Do tvrdosti číslo 2 řadíme širokou škálu matrací, a to polyuretanové, sendvičové (např. HANA), pružinové (např. IRMA) a především matrace ze studených a líných pěn. Z latexových matrací pouze ty, které jsou kombinovány s jiným materiálem (např. LUCIE). Tyto matrace jsou elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla, nevytváří protitlak a udržují páteř v rovině. Tato tuhostní kategorie je mezi zákazníky nejvyhledávanější.

Tvrdost č. 3:

Do tvrdosti číslo 3 řadíme některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací (např. SALMA), u kterých je použita tvarovaná polyuretanová pěna vyšší tuhosti, vrstva kokosového vlákna nebo studená pěna s vyšší hustotou, popř.s vyšším odporem proti stlačení. Tyto matrace upřednostňují především muži, mladší lidé, zákazníci s vysokou hmotností a obecně zákazníci, kteří požadují tvrdší spaní.

Tvrdost č. 4:

Do tvrdosti číslo 4 řadíme naše nejtvrdší matrace, jako je např. REBEKA. Jsou složené z vysoce odolné polyuretanové pěny. Vrchní vrstvu tvoří kokosové vlákno, které zajišťuje dokonalé provzdušnění. Tuto tvrdost matrací upřednostňují zákazníci vyšší váhové kategorie a muži.

Dvojí tvrdost:

Velice zajímavou variantu tvoří matrace, které mají z každé strany odlišnou tvrdost. Nazýváme je partnerské matrace. Zákazník si může zvolit tvrdost matrace, jakou momentálně potřebuje. Rozdílné tvrdosti u těchto matrací dosahujeme použitím materiálů s odlišnou objemovou hmotností. Tyto matrace patří samozřejmě k nejoblíbenějším. Především BRIGITA a RONDA, které jsou ideální pro manželský pár (měkčí strana pro ženu, tvrdší strana pro muže).

2. Hmotnost zákazníka

Při výběru matrace je třeba přihlédnout k váhové kategorii. Naše matrace jsou opatřeny štítkem s maximální doporučenou zátěží.

3. Věk zákazníka

Kvalita spánku má zásadní význam pro všechny věkové kategorie. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj kvalitní, spíše pevnější matraci se střední tvrdostí. U nejčastěji užívaných matrací pro děti "odrostlé postýlkám" jsou kladeny požadavky na vzdušnost, odolnost, rozumnou cenu a v neposlední řadě na snímatelný a pratelný potah. Z hygienického i fyziologického hlediska je lepší přistupovat k volbě jako k dočasné a s narůstajícím věkem (zhruba okolo 10 let) uvažovat o nákupu kvalitní zónové matrace, dle aktuální nabídky na trhu. Maminky jistě ocení konkrétní typy vhodných matrací -   DÁDA, DITA, ALICE. U všech typů doporučujeme velmi oblíbený antibakteriální potah Medicott či SilverGuard. U mladých lidí je zájem o tužší spaní a čím je člověk starší, měl by použít měkčí a elastičtější matraci. Ta by měla být kombinována s lamelovým roštem. Vhodnou alternativou jsou polohovatelné lamelové rošty. Senioři ocení především motorové typy. 
Právě pro lidi zralého věku je výběr lůžka nejnáročnější. Většina z nich má velmi specifické zdravotní obtíže a každý z těchto problémů znamená určité omezení. Doporučujeme matrace především klinicky testované např. (LADA, EVA, BRIGITA, RONDA...)

4. Způsob uložení matrace

Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce. Nedochází tak k dobrému provětrání matrace. Lepší variantou jsou dřevěné laťkové rošty, které zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost mezi nimi volte nejvýše 4 cm. Mnohem lepší variantou jsou rošty z předpružených lamel. Zatímco na dřevěném roštu je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení Vašemu tělu. Polohovací lamelový rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu. U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. To je velká výhoda u dlouhodobě nemocných lidí, ale i zdravý člověk si rád dopřeje luxus.

5. Charakter užívání matrace

Volte matraci také podle toho, do jakého prostředí bude určena. Některé druhy matrací jsou určeny pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). Tady postačí matrace polyuretanové a některé sendvičové. Dobrou alternativou jsou i pružinové matrace. Jejich největší předností je jejich vzdušnost. Na každodenní spaní volíme typy matrací dle Vašich požadavků.

6. Cena

Kvalita matrace roste úměrně s cenou. Při výběru matrací ze studených, viscoelastických a bio pěn nebo z latexu musíme počítat s vyšší částkou.
V souvislosti s navýšením ceny je také třeba počítat s příplatkem při objednání atypických rozměrů, který však účtujeme jen u pružinových matrací a tento fakt nemá žádný vliv na rychlost vyřízení Vaší zakázky. U větších rozměrů matrací platí pravidlo: za každých 10 cm – navýšení ceny o 10 %. U šíře matrace 120 cm účtujeme příplatek ve výši 60 %.

Závěr

Dávejte si pozor při koupi levných matrací. Nakupujte pouze u odborníků a nechte si poradit od vyškolených prodejců. Nakupujte jen ty matrace, do kterých se můžete podívat a prověřit si jejich složení. Matrace by měla mít snímatelný potah.