Na první pohled vypadá tato rostlina z rodu liliovitých jako kaktus. Původní oblastí výskytu této četně využívané rostliny byla Afrika, ale během let, kdy se osvědčila zejména v medicíně a to ve všech kulturách, se usadila na celé zeměkouli. Dnes se tato rostlina pěstuje ve všech klimaticky vyhovujících regionech.
Terapeutický účinek AloeVera byl pravděpodobně znám už ve starém Egyptě před 6000 lety. Jejich záznamy naznačují, že tuto rostlinu používali jako lék, kosmetické prostředky a na hojení ran. Římský doktor Dioskurides, který žil 50 př.n.l., popsal léky proti stovkám syndromům a zmínil Aloe Vera jako jednu z preferovaných přísad. Stejně tak i indiánské a čínské kultury ji mnohačetně využívaly.
Od roku 1940 se v USA AloeVera stala pevnou součástí obecné medicíny. Poprvé se zde uplatnila její léčivá síla při ošetřování následků jaderného záření a později našla své využití v mnoha jiných oborech.
Pro léčivé účely se používá druh Aloe Vera barbaensis. Výtažek jejích listů obsahuje 200 hodnotných složek. Má hojivý a antibakteriální účinek, hydratuje pokožku a chrání ji před hmyzem.
Speciálně upravená AloeVera je také vhodná pro ošetření textilií. Povrchová látka, která obsahuje Aloe Vera je příjemná a jemná na dotek a nedráždí pokožku. Kromě toho chrání před nadměrným výskytem obtížného hmyzu a zaručuje pocit pohody.